İÇİMDEKİ HAZİNE KISA ÖYKÜ

İçimdeki Hazine’den bir sahne: Gerçekle gerçeküstü arasında eşikte bir an! 

 

Ayda ailesinin son ferdi olan Sema, babasını tabutu ile İstanbul’a dönmüştür. Defin merasimi sırasında mezarlıkta onu takip eden Şerik ve adamlarını, babaannesi Emine Hanımın can yoldaşı olan Refik ve arkadaşlarını, etrafta fotoğraf çekerek profil kaydeden istihbaratçı Emre’yi fark edemeyecek kadar içine kapanmıştır.

Merasimden sonra aile yadigârı konağa yerleşir. Sema aynı gece bir kâbus görür. Korku içinde sayıklarken bir ses duyar. Babaannesi Emine Hanım,  belirir ve ona korkmamasını, emanete sahip çıkmasını söyler.

Ertesi gün mahalle muhtarı Hikmet’ten babaannesi Emine Hanım’ın, kendisine özel bir emanet bıraktığını öğrenir. Muhtar Hikmet, tuhaf bir adamdır. Sema’ya ebcet şifrelerinden bahseder.  Daha sonra paket kâğıdına sarılarak kamufle edilmiş emaneti Sahaf Kamil’den alır. Mezarlıkta Sema’yı takip eden Şerik’in adamı Nikoli, patronuna rapor verir. Şerik kesin bir dille Sema’nın çantasını almasını ve kendine getirmesini ister.

İstanbul Üniversitesi öğrenci işlerine denklik belgelerini vermek için giden Sema’nın çantası Nikoli’nin emri ile bir kapkaççı tarafından çalınır. Ancak istihbaratçı Emre çantayı kapkaççıdan alarak Sema’ya getirir. Sema Emre’yi ne olup bittiğini anlamak için evine davet eder. Sema paketi açar, tezhiple süslenmiş Arapça yazıyı anlayamaz. Emre bir parça Osmanlıca bilmektedir ama şifre çözecek bilgiye sahip değildir. Sema ve Emre Ebcetli Belge ile uğraşırken, çantaya sahip olamayan Şerik bir yandan Emre’nin evine adamlar salarken diğer yandan da Ebcetli Belgeyi Sema’ya teslim ettiği için Sahaf Kamil’i infaz eder. Böylece Emine Hanım’ın yoldaşlarından olup Sema’yı koruyan grubun lideri olan ikiz kardeşi Refik’e mesaj gönderir.

Sema, Emre ile birlikte Edebiyat Fakültesi’nde Osmanlıca uzmanı Prof. Cihan’a giderler ancak onu bulamazlar.  Sema belgeyi Şerik adına çalışan Doç. Sedat’a göstermek zorunda kalır.  Önceden ve her şeyden haberli olan Doç. Sedat, Sema’yı Şerik’e yönlendirir. Sema, İstihbarat amiri tarafından Ebcetli Belgeyi korumakla görevlendirilen Emre’nin ikazlarına rağmen Şerik’e gider.

Ebcetli Belgenin, “Eskilerin Emaneti” diye biline ve “Zamanı Okuyan Makine”nin planlarına giden yolun anahtarı olduğuna emin olan Şerik, Sema’yı işbirliği yapmaya ikna edemez. Şerik, gizemciliğe ve Simyaya meraklı bir ihtiyarken, Sema akılcı bir kadındır. Aralarındaki zihniyet farkı Umberto Eco ve Dan Brown tartışmasında su yüzüne çıkar.

Dönen fesattan hâlâ habersiz olan Sema, Şerik’ten “Eskilerin Emaneti” sözünü duyar ama bunun ne anlama geldiğini bilmediği hemen ortaya çıkar. Sema aslında babaannesin kendisine çok büyük bir göreve hazırlamak için oyun kurduğunu yavaş yavaş anlamaya başlar. Çocukluğundan itibaren babaannesi ile oynadığı bilmece-bulmaca oyunlarını hatırlamaya başlar. Böylece oyuna daha bilinçli bir şekilde dâhil olur.

Sema’daki Ebcetli Belge, şifrenin yarısıdır! Diğer yarısı ise kayıptır. Şerik, nefret ettiği ikizi Refik olmadan varaktaki şifrenin anlamını çözebilmesi ve “Eskilerin Emaneti”ni ele geçirmesinin imkânsız olduğunu, onlara ancak Sema yoluyla ulaşabileceğini, işbirliği yapmaktan başka çaresi kalmadığını anlar. Sema, Şerik’in işbirliği teklifini reddeder. Şerik, Sema’yı Sahaf Kamil’in şaibeli ölümüne karışmak ve uluslararası tarihi eser kaçakçılığı yapmakla suçlar. Sema tehdide boyun eğmez.

Sema’nın sandığından daha güçlü bir kadın olduğunun farkına varan Şerik fesat planı yapmayı sürdürerek, Sema’nın Avustralya’da ayrıldığı nişanlısı Robert’i İstanbul’a getirtir. Ancak bu fesat da işlemez. Sema artık ne yapacağını, nasıl yapacağını ve yaşayacağını bilen bir kadındır. Hayatına müdahale etmeye kalkışanlara asla müsamaha göstermemektedir!

Sema, Refik ile Mistik Müzik Vakfı’nda buluşur. Refik’ten Sahaf Kamil’in cinayete kurban gittiğini, “Eskilerin Emaneti”nin çok özel olduğunu, babaannesinin kurduğu oyunda Ebcetli Belge ve mezar taşının bir şaşırtmaca olduğunu öğrenir…

Karanlık tarafı seçen Şerik Zamanı Okuyan Makine’nin planlarına ulaşabilecek midir?

Sema, Babaannesi Emine Hanım’ın son oyunundan başarı ile çıkabilecek midir?

 

Bir Cevap Yazın